Uzun yıllara varan deneyim, yüzlerce mutlu müşteri.

Apple Vision Pro 2023 yılı ile birlikte en çok araştırılan teknolojik yeniliklerden biri haline geldi. Uzun süredir adından bahsettiren ancak WWDC 2023 etkinliği ile somut hale gelen gözlük, kendine ait pek çok farklı özelliğe sahip. Fiyat açısından bakıldığında uçuk bir ürün olarak anılan gerçeklik gözlüğü olarak üretilen bu gözlük, Apple’ın bu zamana kadar yaptığı en büyük atılımlardan biri.

Apple Vision Pro Tasarımı

Karma gerçeklik gözlüğü olarak üretilen Apple Vision Pro, tasarım açısından oldukça farklı özelliklere sahip. Gözlüğün benzer ürünlerden oldukça farklı bir tasarıma sahip olduğunu dile getirmek mümkün. Dışarıdan bakıldığında dalgıç gözlü havasına sahip olan Apple Vision Pro, yalnızca birinci sınıf malzeme ile üretildi. Bu durum kullanım esnasında sağladığı avantajlar adına da oldukça önemli.

Apple Vision Pro tasarım esnasında kullanılan üç boyut, şekil açısından önemli bir rol oynuyor. Üç boyutlu olarak şekillendirilen Lamine cam ile üretilmiş ön kısım, tek bir parça olarak karşımıza çıkıyor. Karartılmış bir cam görüntüsüne sahip olsa da bu kısım kullanım durumuna göre interaktif bir değişim gösteriyor.

Yüzü saran kısımda ise hafifçe kırılan özel bir alüminyum alaşım da ince çerçeve bulunuyor. Ön kısmı dikkatli bakıldığında kamera ve sensörlerin de bu kısımda yer aldığı görülebilir. Kamera ve sensörler, dış dünyanın algılanması amacıyla kullanılıyor. El hareketlerini takip etmek amacıyla da kullanıma sahip.

Uzamsal Ses Özelliği ile Kullanıcı Konforunu Ön Plana Çıkaran Tasarım

Tasarımın yanı ise uzamsal ses özelliği bulunan ses kayıtlarına sahip. Kulağa yakın olarak konumlandırılmış minik hoparlörlerin bulunduğu kayışlar, kafayı ağrıtmayacak şekilde üretilmiş. Birinci sınıf özel bir malzemeyle tasarlanmış olması kullanım deneyimini çok daha keyifli hale getiriyor.

Apple Vision Pro gözlük tasarımında kullanılan kafa bandı ise tamamen kullanıcının rahatına odaklanarak tasarlanmış. Özel yastıklama sistemi ve nefes alabilir malzeme kullanımı, kafa yapısına göre kolaylıkla ayarlama yapılabilmesini sağlıyor. Üst kısımda yer alan butonlar ise gözlüğün fiziksel butonlarından biri. Ana sayfa görünümünü değiştirmek için kullanılan butonlar, en üst kısımda konumlandırılmış. Uzamsal videolar ve fotoğraflar çekmek için de kullanılan tuş ergonomik bir tasarıma sahip

Apple Vision Pro fiyat aralığı ile duyan herkesi şaşırtıyor ve merak konusu haline geliyor. Ancak markanın en büyük atılımlarından biri olan gözlük ile ilgili dile getirilmesi gereken tek şey ücreti değil. Tasarımda kullanılan pil yerleşimi, 2 saate kadar kullanım imkanı sunuyor. Genel tasarım ve yerleşim yapısının yalnızca kullanıcı odaklı olarak tasarlandığı Apple Vision Pro, kullanıcısına unutulmaz bir deneyim sunmak için ideal.

Apple Vision Pro Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Apple Vision Pro nedir sorusuna sonsuz bir tuval olarak lanse edilen gözlük olduğunu dile getirmek yanlış olmaz. Gözlüğün kullanılmasındaki temel amaç ise fiziksel ortam ile dijital dünyayı bir araya getirmek.

Gözlüğün kullanılması ile birlikte istenilen uygulama fiziksel ortamda herhangi bir yere yerleştirilerek kullanılabilir hale geliyor. Safari tarayıcınızın internet üzerindeki işleri kontrol ederken, notlarınız üzerinde çalışmanız konusunda da gözlük size yardımcı oluyor. Bunun için tek yapmanız gereken kafanızı çevirerek kullanmak istediğiniz uygulamaya bakmak.

Apple Vision Pro özellikleri oldukça ilgi çekici. Kendi sinema sisteminizi kurabilir, 3D kamera ile eşsiz bir görüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Apple’ın ilk 3D kamerası olarak lanse edilen Apple Vision Pro, cihaz ile uzamsal fotoğraflar ve videolar çekme konusunda da başarı sağlıyor. Apple Vision Pro içerisinde bulunan Spatial Audio özelliğinden yararlanarak çektiğiniz fotoğrafları gerçekçi bir an olarak izleyebilirsiniz.

Apple Vision Pro Hangi İşletim Sistemine Sahip?

Harika bir çalışma ortamı yaratan ve uzamsal bilgi işlem konusunda önemli bir rol oynayan Apple Vision Pro kaç dolar sorusu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Teknik açıdan yeni bir tasarıma sahip olan gözlük; macOS, iPad OS iOS ile tam uyumlu olarak çalışan bir işletim sistemine sahip. Sahip olduğu işletim sisteminin adı ise VisionOS. Seçim için yalnızca bir öğle bakmanız yeterli. Bunun yanı sıra parmaklarınızı birbirinize vurarak da uygulamalar arası geçiş yapabilir veya seçim gerçekleştirebilirsiniz. Yeni yazılım için Apple uygulamalarının da özel olarak hazırlandığını dile getirmek gerekir. Boyutsal olarak ölçeklendirelebilir uygulamaları şak tepki veririm hatta gölgelendirmeler sunar.

ABD fiyatı 3499 $ olarak açıklanan Apple Vision Pro çıkış tarihi ise 2024. Türkiye’ye ne zaman geleceği ile ilgili henüz bir bilgisi bulunmuyor.